• • • Prawo poboru
Jednym ze sposobów na podwyższenie kapitału zakładowego jest wyemitowanie przez spółkę nowych akcji z Prawem Poboru.
W takiej sytuacji, każdy Akcjonariusz posiadający akcje w dniu ustalenia prawa poboru, otrzymuje od spółki PP, które jest zapisane na rachunku maklerskim. Spółka wyznacza dzień ustalenia PP, w którym Akcjonariusz musi posiadać akcje na rachunku (należy je nabyć minimum dwa dni robocze przed dniem ustalenia praw poboru). Dzięki nieodpłatnemu otrzymaniu od spółki PP, Akcjonariusz ma możliwość zakupu nowych akcji, po określonej cenie emisyjnej. Bardzo często cena emisyjna jest niższa od ceny rynkowej akcji.
Zakładając, iż jedna akcja upoważnia do otrzymania jednego prawa poboru, rozliczenie będzie wyglądać następująco:
1 dotychczasowa akcja : 1 Prawo Poboru
Następnie jedno PP upoważnia do objęcia określonej liczby akcji nowej emisji
Cena emisyjna akcji x liczba przysługujących akcji
Prawo poboru można sprzedać (jeśli jest notowane na GPW) lub złożyć zapis na akcje nowej emisji w tzw. pierwszym i drugim terminie. W pierwszym jako zapis podstawowy, dostępny dla Akcjonariuszy posiadających na rachunku odpowiednią ilość PP oraz w drugim jako zapis dodatkowy, dostępny dla Akcjonariuszy, którzy w dniu ustalenia PP posiadali na rachunku akcje spółki.
W sytuacji, w której Akcjonariusz dokona zapisu, nabędzie prawo do nowych akcji, jeśli sprzeda PP straci taką możliwość, jednak zyska dodatkowe środki pieniężne na rachunku maklerskim. Jeżeli Akcjonariusz nie złoży zapisu na nową emisję akcji i nie sprzeda PP, to zostaną one wyrejestrowane przez KDPW z rachunku maklerskiego.
Jeżeli Akcjonariusz złożył zapis na nowe akcje, w miejscu PP na rachunku maklerskim pojawią się PDA – prawo do akcji, które można już zobaczyć w notowaniach giełdowych. PDA czeka na postanowienie sądu rejestrowego, aby następnie stać się akcjami.